top of page
חיפוש

אדמה לא יציבה

לא זה לא מאמר על גאולוגיה וגם לא על המצב בארץ. 

זה עלי, עליך ועל כל בעלי עסקים ויזמים המרגישים לעיתים שהאדמה לא יציבה.


"להיות עצמאי זה אחד הדברים הקשים ביותר", רבים מבעלי העסקים אומרים את המשפט הזה- זה נכון העבודה קשה ומאתגרת, אין הפסקה ואין באמת חופשות אך מעבר לכך- זו התחושה הקבועה שמרחפת תמיד שהאדמה תחתינו אינה יציבה. שינוי ואי יציבות בשוק או בחיים הפרטים, תנודות כלכליות, מצבי מלחמה או אפילו טרנד חדש שנכנס לתחום- והאדמה לא מפסיקה לזוז.


ניהול עסק הוא תפקיד בודד, רוב המשקל של קבלת ההחלטות, התפעול היומיומי והלחץ הפיננסי מוטל על בעלי העסקים, כאשר יש חוסר בהירות או התמודדות עם אתגר התחושה הזו רק מתחזקת. 


כיועצת עסקית המתמחה בשיווק אני רואה זאת כמעט בכל חברה ועסק, כמובן בעוצמות שונות ובסיטואציות נבדלות אחת מהשניה אך החוויה האישית הסובייקטיבית זהה. בעל חברה אחת יכול לחוות את צמצום החברה והצורך לרדת בהיקפים ובעל עסק אחר יתקשה לפתח את המוצר הבא שיתחרה בטרנד החדש- התחושה היא אותה תחושה אך הסיטואציה שונה. 


ויש כמובן את בעלי העסקים שדווקא התחושה של "ריקודי האדמה" הם אילו שמדרבנים אותם לתנועה והצלחה והמצב נותן להם השראה לעבר הצלחה. 


בין אם אתם משתייכים לקבוצה הראשונה או השניה, הנה כמה צעדים יזומים שאתם יכולים לנקוט כדי להרגיש יותר יציבים:


  • התחברו לקבוצת בעלי עסקים- רבות נאמר על נטוורקינג אבל הצעד הזה לא רק עוזר בקשרים עסקיים שיכולים להתפתח מפעילות כזו אלא זו היא סוג של רשת תמיכה. לשאול, להתייעץ, לשמוע אודות חוויות של בעלי עסקים אחרים ובעיקר לדעת שאתם לא לבד באתגר. 


  • תיצרו תוכנית עסקית- הכינו תוכנית עסקית, לא עבור הבנק או קבלת הלוואה אלא עבורכם, איפה אתם רוצים לראות את העסק שלכם, מהן המטרות, מהן הפעולות המתאימות. הכניסו הכל לגאנט מסודר של שנה קדימה, הדגישו את הפעולות השוטפות, התייחסו לפיקים ותנודות במכירה או עונתיות המוכרת לכם, הגדירו תקציב ברור ומפורט וסמנו נקודות בזמן לעצור להסתכל ולאבחן את התוצאות של התוכנית על מנת לשפר ולתקן לאורך הדרך. 

כשיש אבני דרך מסודרים לפנינו, גם אם האדמה מתחילה לזוז, טוב שיש נקודות יציבות בתהליך.


  • בחנו את תמהיל הלקוחות שלכם- האם התמהיל בנוי מלקוחות חד פעמיים או לקוחות עם קשרים עסקים לטווח ארוך? האם התמהיל שלכם מתבסס על לקוח אחד מרכזי או בנוי מכמה לקוחות? הקפידו על שימור לקוחות נכון ומקצועי לאורך כל השנה.


  • נהלו תזרים מזומנים- בין אם זו חברה גדולה או עסק קטן, תזרים מזומנים הוא האתגר שיכול להפיל כל עסק. חשוב לנהל אותו נכון ותקין. אם תזרים המזומנים ינוהל תוכלו לצלוח גם את התקופות הקשות.


  • התחדשו- עסק טוב ומקצועי הוא עסק שיודע להתאים את עצמו לשינויים. הקפידו להישאר עם "עיניים פתוחות" כל הזמן, לבחון טרנדים חדשים, בדקו את התנודות בשוק והתאימו את עצמכם בהתאם. יחד עם זאת חשוב לשמור על המרכז האותנטי של העסק, לשמר את המיתוג ולא לנקוט בטקטיקות שיווקיות שאינן מותאמות לעסק שלכם. שמרו על הייחודיות שלכם בתוך השינוי. 


לסיכום, שינויים ו"אדמה לא יציבה" הם מצבים בלתי נמנעים בסדר יומם של בעלי עסקים, אנחנו יכולים להיות מאורגנים, מתוכננים עם חשיבה קדימה אך עדיין לסחוב איתנו את התחושה הזו. 

מה שמבדיל אותנו הוא איך נתמודד עם התחושה והאתגר בעסק. איך נשנה, איך נפרח ואיך נתייצב.


מחפשים את היועצת העסקית שתלווה אתכם ברגעים האלו? אשמח להיפגש
9 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

コメント


bottom of page